I en tidigare artikel har vi berättat om hur du kan dela upp exponeringsytan i fyra olika zoner för att profileringen ska bli så välplanerad och genomtänkt som möjligt.
I Zon 3 handlar det om att övertyga kunden i butiken. Väl inne i er butik eller företagslokal gäller det dels att få besökaren att finna det den letar efter och dels att presentera produkterna på ett sätt som övertygar besökaren att köpa. Interiörskyltar med hänvisningsinformation ger ett proffsigt intryck och leder snabbt er kund till rätt plats.

Många företag väljer att använda sig av textilväggar för att lyfta fram sitt budskap på ett tydligt sätt. Hos Best och brands butiker har vi tillsammans med vepor och textilväggar lyft deras varumärken på ett attraktivt sätt. Med belysning i bakgrunden ger det extra dynamik till bilderna och budskapet blir desto tydligare.